مشاوره تبلیغاتی و برندینگ

مشاوره تبلیغاتی چیست؟

پیشرفت هر جامعه رابطه مستقیمی با تخصصی شدن علوم در آن دارد.صاحبان کسب ‌و کارها قبل از تخصصی شدن علوم تبلیغات را به‌صورت سنتی انجام می‌دادند اما پس از تخصصی شدن علوم علمی تحت عنوان تبلیغات در کنار تجارت‌ها به وجود آمد.

مشاور تبلیغاتی به متخصصین حوزه تبلیغات گفته می‌شود. مشاوره تبلیغاتی پیشنهادات و ارائه خدماتی می‌باشد که تبلیغات را به‌صورت علمی و مبتنی بر تجربیات موفق جهت می‌دهد؛

درنتیجه منجر به افزایش سودآوری و جذب مشتری خواهد شد. مشاوره تبلیغاتی درواقع شامل فرآیندی علمی است که با تحقیقات و پژوهش آغازشده و پس از طی مراحل تحلیلی منجر به ارائه راهکار می‌شود.

در بسیاری از موارد شرکت ها ترجیح میدهند از یک آژانس تبلیغاتی با سابقه برای مشاوره و تبلیغات کمک بگیرند.

خدمات مشاوره تبلیغاتی

 • بررسی جایگاه سازمان درزمینهٔ فعالیت تبلیغاتی
 • اعطای مشاوره در مورد بودجه، اهداف و برنامه‌های تبلیغاتی
 • کمک به انتخاب بهترین آژانس تبلیغاتی
 • ارائه راهکارهای تبلیغاتی خلاق
 • تحقیقات، روابط عمومی، پیشبرد فروش و در کل برنامه‌ریزی تبلیغات
 • تحلیل تبلیغات رقبا و گزارش به مدیران
 • کنترل هزینه‌ها و برنامه‌ریزی به نفع سازمان
 • آموزش به نیروهای فروش
 • نظارت بر عملکرد، هزینه و زمان اجرایی
 • همکاری با واحدهای فروش و بازرگانی
 • تعیین دستورالعمل‌های اجرایی برای فروشنده، مشتری و نمایندگان

مشاور تبلیغات چه کسی است؟

مشاور تبلیغاتی فرد یا سازمانی است که توسط کسب و کار ها برای ارائه خدمات مشاوره تبلیغاتی به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت دعوت به همکاری می شود. مشاور خبره پس از گفتگو با مدیران کسب و کار و بررسی سازمان مورد نظر به تعیین بودجه و تدوین برنامه تبلیغاتی بر اساس نیازهای مشتری، ویژگی های محصولات و خدمات و اهداف سازمانی می پردازد.

علاوه بر این می توان مسئولیت طراحی و اجرای برنامه های تبلیغاتی، نظارت بر تولید محتوای تبلیغاتی یا انتخاب رسانه تبلیغاتی مناسب را بر عهده مشاور تبلیغاتی سازمان قرار داد. همچنین مشاور تبلیغات در خصوص برنامه های بازاریابی، روابط عمومی، ارتباطات و تبلیغات سازمان برنامه ریزی و تصمیم گیری می نماید. شما با بهره گیری از توانایی های یک مشاور تبلیغاتی گام مهمی در جهت پیش گرفتن از رقبا خواهید داشت.

 

برند چیست؟

خیلی‌ها برند را با شعار، تبلیغ یا لوگو اشتباه می‌گیرند. در پاسخ به سوال برند چیست، یک پاسخ ساده داریم : برند تجربه و ادراکی است که از سازمان، محصول یا شخص در ذهن ما شکل گرفته است.

برندها در ذهن و قلب مشتری زندگی می‌کنند. چرا که از جنس ادراک مشتری هستند. هر کسی ممکن است به طریق خاصی برند را تجربه کند.

یک کارمند، ادراکی از برند دارد که با ادراک مشتری متفاوت است. سرمایه‌گذار و سهام‌داران نیز تجربه متفاوتی نسبت به مصرف‌کنندگان دارند.

مخاطبان رسانه ممکن است نه مشتری برند باشند و نه سهامدار آن، اما آنها هم بر اساس تبلیغ برند تجربه متفاوتی کسب می‌کنند. ما در کسب و کار مهم‌ترین مخاطبانمان مشتریان هستند.

برندینگ چیست؟

به فرایند مستمر تحقیق، توسعه و به کارگیری مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و خصیصه‌های مرتبط به یک سازمان با هدف افزایش مطلوبیت در ذهن و قلب مشتری برندسازی یا برندینگ می‌گویند.

با به کارگیری این ویژگی‌ها کسب و کار شما از سایرین متمایز می‌شود. دقت کنید زمانی که برندسازی در دنیای بیزینس را مطرح می‌کنیم، منظورمان ایجاد ویژگی‌های مطلوب است که ذهن و قلب مخاطب را تسخیر می‌کند.

در کشورمان بسیاری از برندها با ویژگی نامطلوب در ذهن ما نشسته‌اند. اگر بگوییم خودروهای ناایمن محصول کدام تولیدکننده ایرانی است به چه برند (یا برندهایی) فکر می‌کنید؟

مفهوم برند چه بخواهیم چه نخواهیم در ذهن و قلب مشتری شکل می‌گیرد. حال باید بگویم برندسازی تلاشی برای خلق برند است. زمانی که مشتری بتواند کسب و کار شما را با ویژگی‌های مطلوب نسبت به سایر رقبا متمایز کند، برندسازی شما موفق بوده است.

اما اگر کسب و کار شما برندی نامطلوب در ذهن مشتری ایجاد کند، در واقع شما در برندسازی یا برندینگ ناموفق بوده‌اید.

مزایای برندسازی یا برندینگ

همانطور که از مفهوم برند و برندسازی درک کردید، برند، دارایی ناملموس و ارزشمند سازمان است. این دارایی نه کالا است و نه دفتر و سازمان، ادراکی در ذهن جامعه هدف است. برند با ارزش در ذهن مشتریان به کسب و کار (و سازمان شما) هویت می‌دهد. برندینگ موفق باعث ماندگاری در ذهن مشتریان می‌شود. مشتریان جدید برند با ارزش را راحت‌تر می‌پذیرند. همچنین برندسازی موفق تقویت کننده و پشتیبان فعالیت بازاریابی است. در نهایت پرسنل و کارکنان کسب و کار شما هم، از کار کردن برای برند شما حس غرور خواهند داشت.

 • برندسازی باعث تسهیل فرآیند خرید مشتری می‌شود. در سال 2015 در یک نظرسنجی مشخص شد که 60% خریداران از برندهایی که می‌شناسند، خرید می‌کنند (پس تلاش کنید شناخته شوید). همچنین 21% مشتریان فقط از برندهایی که به آن علاقه دارند، خرید می‌کنند (پس تلاش کنید مورد علاقه مشتریان باشید).
 • برندسازی علاوه بر توسعه بازاریابی محصولات و خدمات، حس تعلق خاطر به مشتریان می‌دهد.
 • برندینگ موفق، باعث تمایز و تشخیص ساده کسب و کار شما نسبت به سایر رقبا می‌شود. مشتریان می‌دانند که از برند مورد علاقه‌شان چرا خرید می‌کنند و حاضر به تغییر نظرشان نخواهند بود.
 • برندسازی موفق باعث افزایش نرخ توصیه مشتریان می‌شود. مشتریان شما بدون پول گرفتن از شما، برای شما بازاریابی می‌کنند و به دیگران محصول و خدمت شما را توصیه می‌کنند. (مقاله بازاریابی دهان به دهان را مطالعه نمایید)
 • جدا از موفقیت در بازار، منابع انسانی از کار کردن در برند موفق حس غرور دارند و با وفاداری و تعهد بیشتر کار می‌کنند.

نظرات برخی از مشتریان

در رابطه با مشاوره های تخصصی در زمینه تبلیغات و برندینگ